Raspberry Programlama Dilleri ve Kullanılan Sekiz IDE

Raspberry Pi Programlama Dilleri ve Kullanılan 8 IDE

Posted by

Raspberry Pi Programlama Dilleri ve Kullanılan 8 IDE ‘yi anlatmadan önce Raspberry Pi’de özellikle benim gibi yeni biriyseniz ve programlama ve farklı programlama dilleri hakkında bilgi edinmek istiyorsanız, raspberry’i üzerinde çalışan diğer programlar hakkında bilgi sahibi olmanın gerekli olduğunu düşünüyorum.

ilk olarak  Raspberry Pi nedir’i kendimce açıklama çalışalım.

TV’nize ve standart bir PC klavyesine takılabilen son derece küçük, kredi kartı boyutunda bir bilgisayardır. Ucuzdur ve az güç kullanır, bu yüzden gömülü projeler için idealdir.

 

Bir çok insan, çeşitli projeler için Pi’yi çok daha karmaşık şeyler yapmaktan ve daha ileri becerilere sahip olanlar için, elektronik tablo, kelime işlemci ve masaüstü bilgisayar gibi bir masaüstü bilgisayar gibi yapmak için kullanılabilir. oyun oynamak. Ayrıca yüksek çözünürlüklü video oynatabilir.

Raspberry Pi için en iyi IDE’ler nelerdir?

Programlamaya giriyorsanız, ilk yapmanız gereken kendinizi bir IDE (Entegre Geliştirme Ortamı) seçmektir.

Raspberry üzerinde bir şey geliştirmek için kod yazmak, yazdığımız kodu test etmek, ve çalıştırmak için bir  IDE ‘ye ihtiyaç duyarız. Normal’de direk terminal ekranından ‘da istenilen programı ‘da yazabiliriz lakin görsellik ve çalıştırdığımız kod ‘ta hataları bulmamız açısında bir IDE kullanmamız kaçınılmazdır.

Raspberry Pi Programlama Dilleri ve Kullanılan 8 IDE ‘yi tanıyalım

 

1. BlueJ IDE

 

 

         BlueJ IDE Logosu

Raspberry Pi Programlama Dilleri ve Kullanılan 8 IDE’lerden birincisi :

BlueJ, temel olarak Java dilinde programlama için kullanılan bir entegre geliştirme ortamıdır (IDE). Temel olarak eğitim amaçlı geliştirilmiştir ve küçük ölçekli gelişim için yararlıdır. Programlamaya başlayan ya da öğrenmekte olan bir çocuğunuz varsa, JDK (Java Development Kit sürüm 3.14) yardımı ile çalıştırıldığı ve geliştirmeye izin vermenin yanı sıra, programların yürütülmesini sağlayan bir programdır.

BlueJ, yeni Java 8’i içeren Java SE dilinden açık kaynaklı bir Pi4J kütüphanesi aracılığıyla eklenen herhangi bir donanıma tam erişim sağlar.

 

 

 

2. Adafruit WebIDE

Raspberry Pi Programlama Dilleri ve Kullanılan 8 IDE’den 2.  IDE :

 

                                         Raspberrry üzerinde çalışan web tabanlı bir IDE

Adafruit IDE, şu anda beta sürümünde olan web tabanlı bir IDE’dir

Yapmamız gereken tek şey web tabanlı bir IDE olmak, Raspberry Pi’nizi yerel ağınıza bağlamak ve Python, Ruby, JavaScript dillerini ve daha fazlasını düzenlemek için web tarayıcınızda WebIDE’ye giriş yapmaktır. Adafruit ayrıca, tarayıcınızda bulunan terminal aracılığıyla Pi’nize çeşitli komutlar göndermenizi sağlar.

Ayrıca kodunuzun yerel bir GIT deposunda bir sürüm olması ve başka bir yere de basmanız da mümkündür, böylece hareket halindeyken ona erişebilirsiniz.

 

 

3. Algo IDE

                            Raspberry üzerindeki Algo IDE si

Raspberry Pi Programlama Dilleri ve Kullanılan 8 IDE’den 3.sü:

AlgoIDE, Syntax vurgulama, kesme noktaları ve hata ayıklayıcı, yürütme modları, gerçek zamanlı gezgini, otomatik tamamlama, sözdizimi hata yönetimi, küçük ekranlar için optimizasyon ve C,  C ++, Python, Java desteği ile destekleyen tek bir uygulama ve IDE’dir. JavaScript, Lua, Smalltalk, Amaç C ve Actionscript

Programlamayı öğrenmek için iyi bir IDE, öğreticiler ve çevrimiçi bir forum bulabileceğiniz gibi, programlama öğretmek isteyen veya kendi çocuğunu programlama öğretmek isteyen öğretmenleri de hedefleniyor.

 

 

 

 

 

 

 

4.Ninja IDE

Ninja IDE on Raspberry pi

 

NINJA-IDE (genellikle “Başka Bir IDE Değil” olarak anılır), Python uygulamalarını oluşturmak için tasarlanmış bir platformlar arası IDE’dir. Oldukça hafif bir IDE’dir ve aşağıdakiler gibi ortak işlevler ile birlikte gelir: dosya işleme, dosyada kod bulucu bul, satırlara git, sekmeler, otomatik girinti, düzenleyici zum vb.

Ayrıca çok çeşitli diller, Statik ve PEP 8 hatalarını vurgulama, kod geçiş gömülü konsolu, proje yönetim modülleri, kod otomatik tamamlama, oturum yönetimi, kod konumu ve kapsamlı bir eklenti sistemi için sözdizimi vurgulanıyor.Başlangıçta Ninja-IDE Linux, Windows ve Mac OSX için tasarlanmıştır ancak Craig Richardson Ahududu Pi üzerinde Ninja IDE geliştirme ortamı nasıl kurulacağı belgelemiştir.

 

5. Lazuarus IDE

 

           Raspberry üzerinde Lazuarus IDE’si

Lazarus IDE, Object Pascal dillerini destekleyen Free Pascal derleyicisini kullanarak, değişen derecelerde hızlı uygulama geliştirme için ücretsiz bir çapraz platform IDE’dir. Masaüstü için bir yerel kod konsolu ve grafik kullanıcı arabirimi (GUI) uygulamaları ve ayrıca mobil cihazlar, web uygulamaları, web servisleri, görsel bileşenler ve işlev kitaplıkları oluşturmak için kullanılabilir.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

6.Kod Blokları IDE

 

 

 

Blocks Kod Blokları IDE ‘ücretsiz bir C, C ++ ve Fortran IDE’dir ve çok yapılandırılabilir. Kod Blokları, Sözdizimi vurgulama, Kod katlama ile birlikte gelir

 

 

 

Facebook Comments

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.