PLA VE ABS Filament özellikleri ve farkları

Posted by

PLA ve ABS filament özellikleri ve farkları 

 

ABS veya PLA: Hangi 3D baskı filamentini kullanmalısınız?

3D yazdırmanın belki de en önemli kısmı yazdırma işiniz için doğru malzemeyi kullanmaktır. PLA ve ABS filament özellikleri ve farkları, hangi yapı malzemesinin kullanılacağını düşünürken, mukavemet, esneklik, doğruluk ve maddenin doğru ve doğru bir şekilde basmak için gerekebileceği özel koşullar da dahil olmak üzere göz önünde bulundurulması gereken çok sayıda faktör vardır. ABS ve PLA, 3D yazıcıların halihazırda kullandığı iki materyal türüdür ancak PLA ve ABS filament özellikleri ve farkları ikisi arasındaki farklar hemen belirgin değildir. Bu soruyu gündeme getiriyor: 3D yazdırma ihtiyaçlarınız için hangisi daha uygun?


Önce, iki malzemenin tam olarak ne olduğunu tanımlayalım. Hem ABS hem de PLA termoplastiktir. Termoplastikler aşırı ısıtıldığında yumuşatılabilir, böylece soğutmadan önce kalıpları şekillendirip şekillendirebilirsiniz. Üstelik, materyalin bütünlüğünü etkilemeksizin süreci tekrarlayabilirsiniz. Her ikisi de benzer işlemler yoluyla 3D baskıda nesneler yapmak için kullanılırken, ABS ve PLA bazı temel yönlerden farklıdır ve bu nedenle bazı yazıcılar eldeki makineye bağlı olarak yalnızca ABS veya PLA’yı veya herikisini de kullanacaktır. 
   ABS FİLAMENT 

PLA ve ABS filament özellikleri ve farkları
                                                                 ABS FİLAMENT’İN ÖZELLİKLERİAcylonitrile Butadiene Styrene’un  kısaltması olan ABS, petrole dayalı bir plastiktir. İşyerleri, plastik araba parçaları, müzik aletleri ve her zamanki gibi popüler Lego yapı taşları gibi şeyleri yapmak için yaygın olarak kullandığı güçlü, sağlam bir malzemedir. ABS, yüksek bir erime noktasına sahiptir ve baskı esnasında soğutulursa eğilmeye maruz kalabilir. Bu nedenle, ABS objeleri ısıtılmış bir yüzeye yazdırılmalıdır; evdeki birçok yazıcıda bulunmayan şeylerdir. Duman da nahoş olabileceğinden, ABS kullanım sırasında havalandırma gerektirir. Yukarıda belirtilen faktörler, hobi yazıcıları için ABS baskısını zorlaştırıyor, ancak profesyonel uygulamalar için tercih edilen malzeme.

PLA FİLAMENT 

 

PLA veya Poli Laktik Asit, organik materyalden, özellikle mısır nişastası ve şeker kamasından yapılır. Bu, malzemeyi hem daha kolay hem de daha güvenli bir hale getirirken, estetik açıdan daha hoş bir pürüzsüz ve daha parlak bir görünüm kazandırıyor. Termoplastik de burun üzerinde daha hoş olur, çünkü şeker bazlı malzeme, ABS ile sıklıkla bağlantılı olan sert kokuyu ısıtıp hafifçe tatlı kokar. Bununla birlikte, PLA, ilk bakışta genel olarak daha iyi bir seçenek gibi görünse de, ABS’ye kıyasla çok daha düşük bir erime noktasına sahiptir. Bu, basılı parçaların mekanik işlemler için kullanılması veya hatta yüksek sıcaklıktaki yerlerde saklanması parçanın eğrilmesine, parçalanmasına veya eritilmesine neden olabilir. Malzeme ABS’den daha zayıf olsa da, üstün bir baskı ayrıntısı seviyesine ulaşabilir ve baskı esnasında hatalara daha az maruz kalır.Sonuç
PLA ve ABS filament özellikleri ve farkları’na baktığımızda:Her şey düşünüldüğünde, ikisi arasında bazı benzerlikler var. Malzemelerin erime ve bükülme eğiliminde olduğu ve her biri neme duyarlı olduğu için, her biri depolama için kuru bir yere ihtiyaç duyulmaktadır. Hem ABS hem de PLA, baskı esnasında kokuyor, çünkü termoplastiklerin ısıtılması duman çıkıyor. Bununla birlikte, öncelikle sözü edilen buharların yoğunluğunu etkileyen baskı sıcaklığı – materyalin kendisi kadar değil. Evet, ABS, sıcak plastik gibi kokacak ve havalandırma gerektirecektir; PLA hafif tatlı kokacaktır, ancak bu kokuların gücü yazıcınıza bağlı olacaktır.
Bununla birlikte, iki termoplastik arasında da büyük farklılıklar var. ABS, projelerinizi yapısal bütünlüğünü daha iyi verecek ve malzemenin öğelere daha iyi dayanabildiğinden mekanik kullanıma daha uygun olacak, ancak aynı zamanda belirli yazıcı ve baskı yüzeyleri türlerini de gerektirecektir. Kapak tarafında, ABS’nin gücü ve dayanıklılığı olmadan yapabildiğiniz takdirde, PLA size daha hassas baskılar ve daha estetik kaliteyi sunarken aynı zamanda baskı koşullarıyla daha fazla esneklik kazandıracaktır. Basitçe, PLA hobi yazıcıları içindir; ABS, daha sıkı aşınmaya ve yıpranmaya ihtiyaç duyan ticari dereceli parçalar üretmek isteyenlere hitap eder.

PLA ve ABS filament özellikleri ve farkları elindem geldiğice yazdım bir sonraki yazımızda  bu filamentlerin diğer özlliklerine ve çeşitlerine değinilecek

Facebook Comments

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.