Mikrodenetleyicide IR(INFRARED) ile Motor Kontrolü

Posted by

Mikrodenetleyicide IR(INFRARED) ile Motor Kontrolü anlatmadan önce kullanılan malzemenin neler olduğunu ve ne işe yaradığına bakalım

IR(İnfrared) Nedir ?

IR ; Infrared anlamına geliyor. Türçe konuşacak olursak “Kızılötesi” anlamına gelir. İnfrared aslında özel bir rengi olan ışıktır. Dalga boyunun 950 nm olmasından dolayı insan gözünün görme bandının dışında kalır ve biz çıplak gözle göremeyiz. Genel olarak TV, müzik çalar, uzaklık kontrolü gibi alanlarda kullanıldığı gibi analiz cihazlarında,yoğunluk ölçümlerinde kullanılmaktadır. Biz ise uygulamamızda IR(kızılötesi) ışını sistemin hız ve yön kontrolünde kullanacağız.

 

Projede Kullanılan Elemanlar

-PIC16f628A

-Kızılötesi alıcı-verici

-Motor sürücü devresi

-8MHz kristal

-Verilerin geldiğini kontrol etmek amaçlı LED

Kullanılan Mikrodenetleyici  ve  Özellikleri

PİC16F628A 

Kullandığımız mikrodenetleyici  PIC16F628A’dır. Bu mikrodenetleyicinin kısaca özellikleri iki porttan oluşan (A ve B) 16 adet I/O pinleri, 1 adet UART modülü, 1 adet CCP modülü bulunmaktadır. Biz bu mikrodenetleyicide verici devre için  A0,A1,A2,A3 pinlerini giriş alıcı devre için A0,A1,A2,A3, UART modülünün TX ve RX bacağını(B2), CCP modülünün PWM özelliğini(B3) kullanmaktayız.

Kullanılan  Alıcı Modül

        Kullandığımız kızılötesi alıcı modeli TSOP1738’dir. Çalışma frekansı 38kHz’dir. Alıcının çalışma frekansı 38 kHz olduğu için verileri doğru alabilmek için alıcı devresinin yazılım kısmanda PWM frekansını 38 kHz olarak ayarlamalıyız. Modülün uç bağlantıları aşağıda olduğu gibi sırasıyla GND, +5v ve Out’dur

kızılötesi alıcı modeli

 

Kullanılan Verici Modül

        IR verici modülü LED yapısına benzeyen ama bacaklarına uygulanan gerilim ile kızılötesi ışın yayan devre elemanıdır.

 

Projenin Amacı ve Mantığı

    Mikrodenetleyicide IR(INFRARED) ile Motor Kontrolünde   yapacağımız projede bir motorun kızılötesi ışın ile yön, hız ve durma-kalkma gibi işlevlerini kontrol edeceğiz. TV kumandalarının hepsi  IR teknolojisiyle çalışmaktadır. Yani biz TV kumandalarından IR bilgisi alabiliriz. Fakat her marka kendisini has protokol geliştirdiğinden kumandanın tuşlarına bastığımızda bir IR alıcı yardımıyla bilgiyi okumamamız zorlaşıyor. Bu yüzden kendi kumandamızı kendimiz yapmalıyız. Burada seri haberleşmeyi ve PWM’i kullanarak verileri IR led ile alıcıya yollayacağız. İki adet veya kapısı kullanacağız. 1. “veya” kapısının ilk girişini 5V, ikinci girişine 38 kHz’lik bir PWM sinyali yollayacağız. PWM sinyalinin 38 kHz olmasının nedeni IR alıcı ve vericinin 38 kHz’de çalışıyor olmasıdır. 1. “veya” kapısının çıkışını 2.”veya” kapısının çıkışına veriyoruz. 2. “veya” kapısının ikinci çıkışını UART modülünün TX bacağını bağlıyoruz. Daha sonradan göndermek istediğimiz bilgiyi program ile UART üzerinden yolluyoruz.

Alıcı kısmına geldiğimizde; alıcı olarak 3 bacaklı IR alıcı modülü kullanıyoruz. Bacaklar sırasıyla OUT, GND ve 5V olarak üretilmiş. Modülü enerjilendirdikten sonra OUT bacağını kullandığımız alıcı devresindeki PIC’in RX bacağına bağlıyoruz. Program yardımı ile gelen veriyi okuyarak motorun kontrolü sağlanıyor.

Biz verici devremizden 4 adet veri yolluyoruz ve bu veriler karakter olarak yollanıyor. Verici devresindeki her bir buton bir karakter yolluyor. Bu karakterler sırasıyla a, b, c, ve d karakterleridir. Alıcı devre a karakterini algıladığında motoru açma-kapama, b karakterini algıladığında motorun hızını artırma, c karakterini algıladığında motorun hızını azaltma ve d karakterini algıladığında ise motorun dönüş yönünü değiştirme işlevini yapıyor.

Alıcı-Verici Devrenin Şeması

 

Alıcı Devrenin Kodları—Micro c ile yazıldı

 

 

Facebook Comments

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.